Hľadanie pomocných rúk

Autor: Alexandra Pavelková | 27.2.2015 o 14:20 | Karma článku: 13,64 | Prečítané:  2562x

„Pomoooc! Mám pred vchodom malé mača, je celé zasoplené a trasie sa od zimy! Pomôžte mi!“   Je to modelová situácia, bohužiaľ, z každodennej praxe útulkárov a depozitárov. V nedeľu o druhej ráno vám zazvoní telefón, neznáme číslo. Zodvihnete, lebo dvíhate aj neznámym, veď čo ak na druhej strane linky bude práve takýto výkrik. 

(Alebo vám príde len SMS. Prípadne máte konečne čas a pokoj na to, aby ste si sadli k počítaču, a vo vašej fejsbúkovej skupine na vás vybafne takýto status. Ale vy tentokrát – modelovo – telefonujete.)

Napriek únave – veď ste celé dopoludnie strávili u veterinára s tým komplikovaným novým príjmom z piatkovej noci, potom ste utekali domov navariť a oprať, potom ste bežali za mamou do nemocnice s čistým pyžamom a toaleťákom, našťastie manžel zatiaľ povysával a šiel na nákup, potom ste dokončili papierovačky, čo ste v práci nestihli, okúpali deti, vyžehlili, vyčistili záchody, tisíc drobností, pri ktorých si ani neuvedomujete, že je zasa polnoc a vy už padáte na hubu; napriek tej únave sa pozbierate a opýtate sa, čo sa deje.

„Mám pred vchodom malé mača, je celé zasoplené a trasie sa od zimy! Pomôžte mi!“ ozve sa znova.

„Zoberte ho dnu,“ poviete.

„Kde dnu?“

Vysvetlíte, že vonku mrzne, mača teda treba v prvom rade dostať do tepla a nakŕmiť niečím ľahkým a výživným – veď takmer v každej domácnosti sa nájde mäsová paštéta, syr či kúsok kuraťa v mrazničke. Vysvetlíte, že nie je nutné zobrať si špinavé usoplené mača do spálne, že ho postačí zavrieť do kúpeľne alebo v chodbičke, ktorá sa dá v prípade potreby ľahko umyť. No dozviete sa, že volajúci nemá kúpeľňu ani chodbičku, a ak má, nemá na nej dvere, a ak tam dvere sú, nedajú sa zamknúť a mača si ich dozaista poľahky otvorí a celý byt kontaminuje smrteľnými chorobami. Vysvetlíte, že mača teda stačí dať na noc do kočikárne alebo do pivnice, len mu tam treba dať škatuľu vystlanú starým tričkom a do škatule plastovú fľašku s horúcou vodou, pretože mača je iste podchladené a do rána môže skončiť zle. A že zajtra niečo vymyslíte; v duchu už uvažujete, či budete musieť zasa otravovať veterinára, aby v nedeľu doobeda prišiel na ambulanciu. No dozviete sa, že volajúci nemá ani kočikáreň, ani pivnicu, ba ani plastovú fľašu.

„Ja vám volám, aby ste mi pomohli, a nie aby ste mi radili, čo mám robiť!“ skríkne človek na druhom konci a preruší hovor.

Predstava usopleného mačaťa mrznúceho pred dverami činžiaku by vám nedovolila zaspať. Voláte späť, aj keď vám je už jasné, ako si dotyčný predstavoval vašu „pomoc“.

Neberie. Zdvihne až na ixtý pokus o 40 minút, keď už máte nervy nadranc. Predýchate to a pokojným hlasom vysvetlíte, že bývate od jeho bydliska 200 kilometrov, takže by sa mal predsa len pokúsiť aspoň na pár hodín poskytnúť mačaťu základnú pomoc, pretože tým mu môže zachrániť život.

„To poznám, to sú len také výhovorky!“ vyjadrí nálezca svoj názor a doloží to ďalšími nelichotivými poznámkami na vašu osobu.

Napočítate do desať a sľúbite mu, že sa teda pokúsite zburcovať niekoho zo svojich známych, kto býva bližšie, aby mača do rána prevzal.

„Ale ono tu už nie je. Niekde odišlo, kým ma tu zbytočne otravujete s vašimi hlúpymi radami,“ zaklincuje nálezca.

V tej chvíli už s ťažkosťami prehltnete vulgarizmus a snažíte sa dotyčného presvedčiť, aby sa tam ešte raz išiel pozrieť. Potom zložíte a obhrýzate si nechty.

O polhodinu volá. „Mám ho, tak pošlite už niekoho!“

Cítite sa ako zbitý pes, keď obvolávate a budíte kamarátov, kým sa nenájde duša ochotná vstať z postele, nasadnúť do ľadového auta a trepať sa kilometre tam a naspäť, ktorá má navyše aj kúpeľňu a plastovú fľašku s horúcou vodou. Lebo takých je fakt málo.

Tej noci je už škoda ísť spať. Aj tak musíte pripraviť byt na príchod nového zvieratka a nachystať deťom raňajky, lebo potom to nebudete stíhať. Ráno sadnete do auta a idete k nevyspatému kamarátovi. Tam prevezmete mača, už štvrtý príjem tento týždeň, z ktorého sa vykľuje podvyživená asi 7-mesačná mačička, očividne už kotná, poloslepá od hlienov a takmer hluchá od roztočov, ktoré sa jej v tejto zime usadili v ušiach. Mačka pradie od šťastia, lebo je snáď prvýkrát vo svojom živote v teple; po dlhom čase sa normálne nažrala. Pradie celou cestou v prepravke, pretože je spokojná a mačkám vskutku veľa k spokojnosti netreba. Len trochu tepla, jedla a vľúdne slovo.

V nedeľu na obed sa vrátite s mačkou od veterinára. Spí v prepravke vo vašej kúpeľni, aby sa ostatné mačky, ktoré vo vašom byte žijú, liečia sa a čakajú na nový domov, k nej nedostali. Je už zbavená parazitov, ošetrená, vybavená antibiotikami a vykastrovaná, lebo jej veľké brucho sa ukázalo ako hnisavý zápal maternice. Najete sa, urobíte všetky veci, ktoré ste včera a dnes nestihli, a vystrojíte rodinu na vychádzku, lebo vy si konečne potrebujete aspoň na hodinku oddýchnuť. Keď odídu, spomeniete si, že ešte čosi máte dokončiť, a sadnete si k počítaču. Na sociálnej sieti sa dozviete, ako sa tá istá osoba, ktorá v noci pripravila vám a desiatke vašich známych krušné chvíle, chvastá pred priateľmi, že po návrate z baru hrdinsky zachránila úbohé choré mačiatko. Usmejete sa, hoci trochu trpko, lebo je to pravda. Ten človek mohol mačku proste prekročiť a ísť do postele. Neurobil síce nič hrdinské, ale aspoň zdvihol telefón a zavolal na vaše číslo v akejsi naivnej viere, že v tomto štáte, kde treba doktorovi strčiť čosi do vrecka, aby si vás všimol, kde vás za bieleho dňa môže okradnúť stádočko neprispôsobivých a okoloidúci policajt bude radšej zakladať papuču autu stojacemu v protismere, že v tomto štáte akýmsi záhadným spôsobom funguje dobre riadená, financovaná, personálne a materiálne zabezpečená organizácia na záchranu pouličných mačiek, ktorá je tu pre občanov 24 hodín sedem dní v týždni a ktorej odolní a za týmto účelom trénovaní zamestnanci majú k dispozícii služobné autá, mobily s neobmedzenými minútami a množstvo ďalších benefitov. Usmejete sa, možno ešte trpkejšie, lebo viete, že jediná pomocná ruka, na ktorú sa môžete v podobnom prípade spoľahnúť, je tá na konci vašej paže. A okrem nej pomocné ruky ďalších ľudí, ktorí tak ako vy, dobrovoľne, vo vlastnom voľnom čase, väčšinou za vlastné peniaze, na úkor svojich rodín a svojho pohodlia, robia to, čo robia. Tesne predtým, než definitívne padnete dolu tvárou na gauč, dokončíte formulár na dve percentá z dane pre vaše občianske združenie a potom, pre istotu, idete ešte skontrolovať čerstvo operovanú mačku. Pohladíte ju a konečne pocítite úľavu, aj keď ešte neviete, čo bude ďalej. Lebo tá cica žije, dýcha a pomaly sa preberá z narkózy. Pretože, napriek všetkému, o túto mačku v tomto prípade šlo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Psychiater Hašto: Rumunské siroty sú príkladom, čo sa stane dieťaťu bez puta s matkou

Jozef Hašto vysvetľuje, ako vzniká väzba matky a dieťaťa.

Letanovská: Odpor voči Remišovej rastie. Stráca podporu kľúčových ľudí

V strane podľa odchádzajúcej členky prebieha diskusia o výmene líderky.


Už ste čítali?