Čierne mačky nosia šťastie

Autor: Alexandra Pavelková | 23.11.2014 o 19:27 | (upravené 23.11.2014 o 20:40) Karma článku: 12,54 | Prečítané:  8763x

Poznáte ten vtip: „Čo znamená, keď vám cez cestu prebehne čierna mačka?“ “Že sa chcela dostať na druhú stranu.“

V každom útulku vám povedia, že čierne mačky sú zakliate. V priebehu roka priebežne pribúdajú rôzne mačence a dospelé mačky, rôznych „rás“, pováh, vzrastu, temperamentu. V priebehu roka, ak je dobrý, mačky postupne odchádzajú do nových domovov. Len tie čierne tak akosi ostávajú. Z mačeniec sa menia na puberťákov, neskôr na dospelé dámy či pánov, bez toho, aby spoznali skutočný domov. Skôr, než sa im podarí vybudovať si hlbší vzťah k inej mačke v útulku, tá už ide preč, kým čierna nie. Sem-tam niekto prejaví záujem o čierne mačiatko či staršie zviera na základe fotky či príbehu, ale mnohokrát sa stane, že nádejný majiteľ si z návštevy útulku odnesie radšej niečo sivé, ryšavé či trojfarebné. Čo je vždy lepšie, ako keď o čisto čiernu mačku prejaví záujem človek, ktorý podľahol nejakému momentálnemu trendu alebo nebodaj sekte a jeho úmysly so zvieraťom nemajú s láskou a zodpovednosťou vôbec nič spoločné.

(Blacky je momentálne v útulku a hľadá si domov).

Ľudia akoby mali z čiernych mačiek stále strach. Možno je to atavizmus, viac skôr folklór alebo túžba po niečom „reprezentatívnom“. Čierna je trendy len raz začas a farebná sa vždy nejako k niečomu dopasuje. Ale ako je to s čiernymi mačkami v skutočnosti? Netuším. Ale dve z našich mačiek (resp. kocúrov) sú čierne, a spolu s nimi to vidím takto:

 

Negatíva

1. Čierne mačky sa strašne zle fotia. Čierna farba pohlcuje svetlo, a tak potrebujete skutočne dobrý foťák, dobré svetelné podmienky, značnú dávku trpezlivosti a kopu šťastia, ak chcete, aby sa fotka podarila. Ináč budete mať zrnitý tmavý fľak bez detailov na prepálenom pozadí.

(Tohto dodlaňového drobca včera večer našiel môj kamarát nariekať na ulici v Banskej Bystrici. Už je v útulku a hľadáme mu domov.)

2. Čierne mačky nevidíte, keď sa ukrývajú pod kobercom. Jaj, moment, to platí pre všetky mačky. Načim našľapovať opatrne a večer pomáha, keď zapnete svetlo.

3. Čierne mačky nevidno v tmavej miestnosti. Ak máte čiernu mačku a zvyknete trebárs chodiť v noci na záchod, vypestujete si lepšie reflexy a naučíte sa predpokladať, že mačka v tej miestnosti JE. Tak sa vyhnete úrazom a rôznym zvukovým efektom, ktoré zobudia zvyšok rodiny spoľahlivejšie, ako keby ste si jednoducho rozsvietili.

4. Chlpy čiernych mačiek strašne vidno na svadobných šatách. Tiež na posteľnej bielizni a sviatočných košeliach. Naučí vás to poriadku a nevyhnutnosti držať v každej izbe aspoň jeden lepiaci valček.

(Mopy bola nájdená v hroznom stave. Rastie z nej krásavica. V útulku.)

Pozitíva

1. Čierne mačky perfektne vidno na snehu. Pustite svoju čiernu mačku v zime do záhrady, a máte vždy dokonalý prehľad, kde sa práve nachádza.

2. Čierne mačky sú spoločenské a väčšinou aj zhovorčivé. Dačo ste vyviedli a nik s vami doma neprehodí slova? Spoľahnite sa, že vaša čierna mačka vás nenechá v kaši a večer pri telke máte o príjemnú pradúcu spoločnosť postarané. Hlavne ak si zoberiete na seba niečo tmavé, na čom tak nevidno čierne chlpy.

(Cierno-korytnačinová Nugátka bola odsúdená na smrť Rohypnolom. Žije v útulku a hľadá si domov.)

3. Čierne mačky sú tajomné. Môžete ich priateľom predstaviť ako reinkarnáciu toho či onoho mága alebo mysliteľa. Priatelia si rozšíria obzory, najmä o vás, a vaša čierna mačka sa rozhodne neurazí.

4. Čierne mačky sú nenáročné na stravu. Stačí, keď im dáte denne dostatok premrazenej surovej kuraciny alebo hovädziny rozpustenej na izbovú teplotu, nejaké kvalitné granule, sem-tam vajce alebo jogurt, a pod ich ligotavou čiernou srsťou budú hrať svaly a biele zuby im budú svietiť ako Baghírovi. No radosť pozrieť.

(Aj Vike bol určený večný spánok Rohypnolom. Žije a čaká na svojho človeka v útulku.)

5. Čierne mačky sú nádherné. Najmä ak majú dobrú stravu (viď vyššie).

6. Čierne mačky nosia šťastie. Tak ako aj sivé, modré, ryšavé, biele, trojfarebné, pruhované, korytnačinové a fľakaté. A hlavne vás budú ľúbiť, ak sa o ne aspoň trochu dobre postaráte.

A tu je to čierne na čiernom.

(Bobo a Žabko sú už adoptovaní. U nás.)

Foto: Archív autorky a aktuálne foto OZ Mačky Zvolen

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Psychiater Hašto: Rumunské siroty sú príkladom, čo sa stane dieťaťu bez puta s matkou

Jozef Hašto vysvetľuje, ako vzniká väzba matky a dieťaťa.

Letanovská: Odpor voči Remišovej rastie. Stráca podporu kľúčových ľudí

V strane podľa odchádzajúcej členky prebieha diskusia o výmene líderky.


Už ste čítali?