Zákon vlhkého betónu v praxi

Autor: Alexandra Pavelková | 25.10.2013 o 20:57 | (upravené 25.10.2013 o 21:38) Karma článku: 15,61 | Prečítané:  6144x

Je málo zákonov, ktoré mačky dodržiavajú. Vlastne, nedodržiavajú takmer žiadny, vrátane fyzikálnych. Ich nekonečné naháňačky svedčia o tom, že v živote nepočuli o zákone zachovania energie. Šplhajú po stromoch i po nábytku tak, ako keby pre ne zákon zemskej príťažlivosti nikdy neplatil. Kvantová fyzika je im ukradnutá – častokrát vidíme jednu mačku vyskytovať sa na dvoch miestach naraz a naopak, sú známe prípady, keď bola sledovaná tá istá mačka na jednom mieste dvakrát.

Podobne majú na chvoste Schrödingera aj s jeho teóriou, takže nám zostáva len pozorovať, či sa tá vydutina pod kobercom pohne (vtedy je to mačka) alebo nie (vtedy je to topánka/miska na žrádlo/iný predmet, ktorý tam mačka v zápale hry zastrčila a zabudla).

 

Sú však dva zákony, ktoré mačky dodržiavajú priam úzkostlivo. Prvý je zákon na ochranu mačacej osobnosti (a jej morálnej a fyzickej integrity). Druhý je zákon vlhkého betónu.

 

Ten zákon nie je môj nápad. Fakt ste o ňom ešte nepočuli? Nevravte! Nikdy ste nestavali? Neopravovali vám pred domom chodník? Neosádzali na neďalekej križovatke dopravnú značku? Už ste si spomenuli? Spoznávate vzorku na povrchu stuhnutého betónu?

 

Nemusíte byť synom Lovca medveďov, aby ste tú stopu identifikovali. Je tam, lebo tak káže zákon. Ak sa niekde vyskytnú aspoň dva centimetre štvorcové vlhkého betónu, dokonca aj v prípade, že sa vo vzdialenosti 10 km nenachádza žiadna mačka, kým betón stuhne, vznikne na ňom odtlačok mačacej labky.

 

Keď musíš, tak musíš, povie si mačka, aj keby tam hliadkoval Alf s čezetou. Zariadi sa podľa jednoduchého algoritmu: IF vlhký betón, THEN otlač labku. Iste nie je jednoduché tento zákon dodržiavať, pretože nájsť vlhký betón je veľa razy ťažké aj pre skúsenú stavebnú firmu, ktorá vám robí rekonštrukciu na kľúč. Mačky majú asi špeciálne čidlá alebo radary. Možno majú vlhkobetónovú hliadku, ktorá zo striech a stromov monitoruje, kde treba operatívne zakročiť v prospech zákona. Zrejme pri tom aplikujú niekoľko ďalších primitívnych prealgoritmov typu: IF mobilný domiešavač OR vrčanie miešačky OR chlap v zacementovaných montérkach, THEN vlhký betón.

 

Neveríte? Môžete urobiť jednoduchý pokus. Budete naň potrebovať:

 

1. Vrecko betónu (môže byť najmenšie balenie)

2. Vodu podľa návodu na vrecku betónu

3. Primerane veľkú nádobu na rozmiešanie

4. Stavbársku lyžicu na rozmiešanie (frajeri môžu použiť aj miešací nástavec na vŕtačku)

5. Plochu

 

(Upozornenie: Počas procedúry odporúčame nemrkať).

 

Postup:

Betón vysypeme z vrecka (1) do nádoby (3) a prilejeme vodu podľa návodu (2). V nádobe (3) rozmiešame suroviny stavbárskou lyžicou alebo tým frajerským ponorným mixérom (4), v kým nevznikne hladká sivá hmota. Poobzeráme sa, či na okolí nie je nejaká mačka. Potom hmotu rovnomerne nanesieme na vybranú plochu (5). Poobzeráme sa, či na okolí predsa len nie je nejaká mačka. Plochu stavbárskou lyžicou zarovnáme a uhladíme. Poobzeráme sa, či na okolí fakt nie je nejaká mačka a pre istotu veľmi hlasno zakričíme: „Kššššc!“

 

Mrkneme.

 

Pozrieme sa na našu betónovú plochu.

 

Skvie sa na nej prinajmenšom jeden čerstvý odtlačok mačacej labky. (Koniec pokusu)

 

Samozrejme, ani naše mačky nežijú mimo zákon. Keď brat cez víkend dokončoval komplikovanú hrubú stavbu záhradného altánku, ako posledné si zaumienil vybetónovať gril. Vymeriaval, vodovážil, babral sa so šalovaním, roxormi, výstuhami, rozmiešal si betónček ako pudinček, nalial, ubil, vyrovnal, uhladil, podložil kolíkmi, prikryl proti prípadnému dažďu a šiel sa navečerať.

 

Ráno ma zavolal: „Poď sa pozrieť.“

 

Opatrne som nakukla pod igelit. Musím uznať, že si dali záležať. Na čerstvo vybetónovanom grile sa skvel nádherný obrazec. Najhlbšie sa vryli Mimine, má štyri kilo a jej úcta k zákonu predsa len čosi zaváži. Cez ne sa prepletala a vinula plytšia retiazka rozvážnych Uminých krokov a na samom vrchu sa jemne niesla roztopašná čipka Bimových stôp.

 

Keď som prekonala záchvat smiechu, pípla som niečo o tom, že sa to snáď bude dať ešte nejako uhladiť a že som ochotná nad tým betónom stáť, kým nezatuhne.

 

Nerozumela som tomu, čo kričal, lebo som sa rýchlo pakovala preč. Cestou som stretla tie milé investigatívne osôbky. Ležali v záhone a vylizovali si srsť medzi labkami. Škoda ich hrešiť - konali si len svoju povinnosť. A okrem toho, dávno na to zabudli a na nový gril si spomenú, až keď tam budú škvrčať marinované kuracie krídla.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?